Sztuka Na Ekranie

 

21 IV niedz. – SEGANTINI. POWRÓT DO NATURY, dokumentalny, reż. Francesco Fei, Włochy 2016, 80’ (premiera, pokaz w okularach 3D)  N
Wyjątkowa i niezwykłą historia Giovanniego Segantiniego, skupiająca się na jego sposobie odczuwania natury jako źródła artystycznej i duchowej inspiracji. Urodzony w Arco we włoskiej prowincji Trydent, artysta skromnego pochodzenia i ze skomplikowanym życiorysem, stał się jednym z najważniejszych malarzy symbolistycznych XIX wieku. Segantini opierał swoje malarstwo na instynkcie, lubił nazywać samego siebie „górskim niedźwiedziem” i za wszelką cenę unikał pustej retoryki.
W filmie włoski aktor Filippo Timi (Osiem gór) odczyta dla nas listy malarza, a obecność wnuczki artysty, Giocondy Segantini, w niezwykły sposób wzbogaci portret jego rodzinnych relacji. Perspektywę historyczną i artystyczną nakreślą dla nas Annie-Paule Quinsac, ceniona eskpertka w zakresie twórczości Segantiniego oraz Franco Marocco, dyrektor Akademii Brera, i Romano Turrini, znany historyk z Arco.



5 V niedz. - ANSELM, biograficzny, dokumantalny, reż. Wim Wenders, Niemcy, Francja, Włochy 2023, 93’ (premiera)
Filmowy portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera jest jak jego wielkoformatowe rzeźby – choć monumentalny, nie porzuca ludzkiej perspektywy. Po pamiętnej "Pinie" Wim Wenders proponuje kolejne immersyjne doświadczenie filmowe, dzięki któremu możemy wkroczyć do świata twórcy i jego dzieł. Fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i imponujące ujęcia z gigantycznej pracowni pod Paryżem składają się na zniuansowany obraz człowieka walczącego z powojenną zbiorową amnezją. Urodzony w 1945 roku Kiefer, uczeń Josepha Beuysa, upomina się w swoich pracach o pamięć trudnej przeszłości Niemiec, podobnie jak Heinrich Böll w literaturze. Wenders wędruje z kamerą po ogromnym terenie we francuskim Barjac – studiu artystycznym, a zarazem ulegającej entropii wystawie. Konstrukcja i rozpad, mit i konkret, świadectwo i zanik – te ambiwalentne fascynacje widać w tworzonych przez Kiefera obiektach: kilkupiętrowych betonowych wieżach czy podziemnych tunelach. Jednocześnie reżyser pozwala sobie na czuły filmowy gest – spotkanie małego Anselma (w tej roli kuzyn Wendersa) z uznanym artystą.

Przedsprzedaż biletów w cenie 30 zł. od środy poprzedzającej termin projekcji filmów.