ZALEGŁE PROJEKCJE !!!

W związku z awarią techniczną niżej wymienione projekcje nie odbyły się.
Przedstawiamy nowe terminy projekcji, na które zakupione wcześniej bilety zachowują ważność.
Przepraszamy i zapraszamy!

28 IX wt. godz. 18.15 – Dyskusyjny Klub Filmowy – Oblicza Muzyki - WOJNA ŚWIATÓW – NASTĘPNE STULECIE, Polska, od 15 lat (pokaz z odnowionej kopii cyfrowej)
4 X pn. godz. 19.45 – Dyskusyjny Klub Filmowy – BERLIN ALEXANDERPLATZ, Francja, Kanada, Niemcy, Holandia,  od 15 lat
5 X wt. godz. 18.30 – Dyskusyjny Klub Filmowy – Oblicza Muzyki – SKANDAL. EWENEMENT MOLESTY, dokumentalny, Polska, od 15 lat

 

6 – 23 IX - PRZEGLĄD FILMOWY OBLICZA MUZYKI 2021

6 IX pn. – BERLIN ALEXANDERPLATZ, dramat obyczajowy, reż. Burhan Qurbani, Francja, Holandia, Kanada, Niemcy 2020, (183’) premiera

Hipnotyzująca, kryminalna ballada o nielegalnym imigrancie z Afryki, który przekracza kolejne kręgi przestępczego piekła stolicy Niemiec. Berlin Alexanderplatz to spektakularny powrót do legendarnej powieści Alfreda Döblina, a zarazem śmiały dialog z serialem Rainera Wernera Fassbindera pod tym samym tytułem. Reżyser filmu, Burhan Qurbani, przenosi akcję opowieści z międzywojnia w czasy współczesne, tworząc nocną miejską odyseję. Główny bohater, Francis, ma za sobą mroczną przeszłość i dotarłszy do Niemiec pragnie rozpocząć uczciwe życie. Ale na przybysza bez papierów czekają tylko robota na czarno i ciąg upokorzeń – chyba że ulegnie bezwstydnemu urokowi lokalnego półświatka.
Europejskie Nagrody Filmowe 2020 - najlepszy kompozytor; Stockholm FF 2020 - najlepszy film, aktor (Welket Bungué); Batumi International ArtHouse FF 2020 - najlepszy aktor (Welket Bungué, Albrecht Schuch); Niemieckie Nagrody Filmowe 2020 - najlepsza muzyka, aktor (Albrecht Schuch), scenografia, zdjęcia, film fabularny

8 IX śr. – NOWY ORLEAN - MIASTO MUZYKI, dokumentalny, reż. Michael Murphy, USA 2019 (90’) premiera

Film odkrywa niezrównane, historyczne muzyczne dziedzictwo Nowego Orleanu. Narratorem filmu jest nominowany do Oscara i sześciokrotny zdobywca Nagrody Grammy trębacz jazzowy / kompozytor Terence Blanchard. Archiwalne i nowo odkryte występy takich legend jak Louis Armstrong, Fats Domino, Allen Toussaint, Dr. John, The Neville Brothers i, oczywiście, The Preservation Hall Jazz Band są tkane między rozmowami z takimi wpływowymi muzykami z Nowego Orleanu jak Branford Marsalis, Wynton Marsalis, Harry Connick, Jr., Mannie Fresh i dr Michael White, a także komentarze Roberta Planta , Keitha Richardsa, Bonnie Raitt i Stinga.

9 IX czw. – SKANDAL. EWENEMET MOLESTY, dokumentalny, reż. Bartosz Paduch, Polska 2020 (69’)

Historia kilku chłopaków, zafascynowanych MTV, na ursynowskim blokowisku w połowie lat 90., którzy postanowili założyć kultowy skład Mistic Molesta.

10 IX pt. – WOJNA ŚWIATÓW – NASTĘPNE STULECIE, dramat, sci – fi, muz. Józef Skrzek. reż. Piotr Szulkin, Polska 1981 (92’) z archiwum kina, pokaz z kopii cyfrowej.

Dziennikarz telewizyjny (Roman Wilhelmi) buntuje się przeciwko reżimowi politycznemu, podczas gdy na Ziemię przybywają Marsjanie.

11 IX sob. - RONNIE WOOD – KTOŚ NA GÓRZE – MNIE LUBI, dokumentalny, reż. Mike Figgis, USA 2020 (90’) premiera

Jest to intymny portret legendarnego muzyka Rolling Stones Ronnie Wooda, który jest wciąż w czołówce muzycznego biznesu. Film opowiada historię o jego skromnych początkach w północnym Londynie. Ronnie prowadzi nas w podróż przez swoje życie - malarstwo i muzyke, w towarzystwie przyjaciół, muzyków i artystów, którzy byli częścią jego życia przez lata, w tym Damian Hirst, Mick Jagger, Keith Richards, Imelda May i Rod Stewart.

12 IX n – SOUND OF METAL, dramat obyczajowy, reż. Darius Marder, USA 2019 (120’)

Opowieść o losach pary, która z dnia na dzień musi zmierzyć się z wyzwaniem bezpowrotnie zmieniającym ich życie. Film nagrodzony dwoma Oscarami 2021 za najlepszy dźwięk i najlepszy montaż.

13 IX pn. – MOJA KOCHANA VIVIAN, dokumentalny, reż. Matt Riddlehoover, USA 2020 (90’)

Historia Vivian Liberto, pierwszej żony Johnny’ego Casha i matki czwórki jego dzieci. Reżyser Matt Riddlehoover zabiera widzów w romantyczną, ale również traumatyczną podróż do doświadczeń kobiety, która przez długi czas w świadomości wielu ludzi funkcjonowała jedynie jako dodatek do sławnego męża. Wyprodukowany przez Dustina Tittle’a, wnuka Vivian i Johnny’ego, film zawiera dużo nigdy wcześniej niepublikowanych materiałów archiwalnych – zdjęć oraz nagrań z życia rodziny.

14 IX wt. – CUDAK, dramat, reż. Anna Kazejak, Polska 2021, (82’) premiera

Roman Cudakowski, dla przyjaciół Cudak, gra w kapeli na weselach i miejskich imprezach. W czasie okupacji muzykowi nie wiedzie się dobrze. Szansą na zarobek stają się wstępy w lokalu dla Niemców. Ci nie wyobrażają siebie jednak orkiestry bez skrzypka. Wówczas Cudak na koncerty wyprowadza z getta uzdolnionego Szymona Akermana, z którym przed wojną nie żył w zgodzie. W nowej rzeczywistości obydwaj nawzajem siebie potrzebują.

15 IX śr. – A – HA, dokumentalny, reż. Thomas Robsahm, Norwegia, Niemcy 2021, (109’) pokaz przedpremierowy

Marzeniem norweskiego zespołu pop a-ha była międzynarodowa sława. Kiedy w 1985 utwór "Take on me" wszedł na 1 miejsce na liście Billboard to pragnienie się spełniło. Sława ma jednak swoją cenę i rachunek ten niestety trzeba było uregulować. Powrót na scenę przyjaciół od czasów dzieciństwa, na wspólną trasę trzech muzyków - obecnie dobrze po pięćdziesiątce - oznacza trzy osobne garderoby, trzy osobne czarne limuzyny i trzy pokoje hotelowe.

16 IX czw. – BÓG FORTEPIANU, dramat obyczajowy, reż. Itay Tal, Izrael 2019 (80’) premiera

Dla Anat (Naama Preis) muzyka jest wszystkim. Niestety, dziewczyna nigdy nie była w stanie sprostać wygórowanym oczekiwaniom jej ojca. Z tego powodu kobieta pokłada wielkie nadzieje w swoim nienarodzonym dziecku. Kiedy rodzi się ono głuche, stosuje wręcz ekstremalne środki, aby upewnić się, że jej syn zostanie kompozytorem.

17 – 23 IX – ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA, animowany, muz. Tadeusz Nalepa, reż. Mariusz Wilczyński, Polska 2019 (88’)

Animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili. Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka: fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Film otrzymał wiele nagród m.in. Złote Lwy dla Najlepszego Filmu, Najlepszy Dźwięk na FPFF Gdynia 2020, Orzeł 2021 – najlepsza muzyka.