Wieczór z gwiazdą – Jacek i Andrzej Zielińscy

29.08.2021, godz. 17.00

Elektrownia zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Wieczór z gwiazdą”. Tym razem naszymi gośćmi będą liderzy legendarnej grupy Skaldowie – Jacek i Andrzej Zielińscy. Skaldowie to jeden z najpopularniejszych polskich zespołów przełomu lat 60 i 70 XX wieku. Grupa zawiązała się w Krakowie latem 1965 roku z inicjatywy braci Andrzeja (śpiew, fortepian, organy Hammonda) i Jacka (śpiew, trąbka, skrzypce) Zielińskich. Jeszcze w tym samym roku oficjalnie zadebiutowała na II Krakowskiej Giełdzie Piosenki w październiku 1965 r., zdobywając pierwsze miejsce.

W latach 1967–1980 Skaldowie wydali szereg albumów w Polsce, NRD, ZSRR i Czechosłowacji. Stopniowo wzbogacali swoje brzmienie i poszerzali repertuar – od bigbitu zabarwionego „góralszczyzną” i elementami muzyki klasycznej po rock progresywny z elementami jazz-rocka. Zespół zdobył ogromną popularność, był wielokrotnie nagradzany, a jego występy cieszyły się sporym powodzeniem.

Wybuch stanu wojennego i decyzja Andrzeja Zielińskiego o pozostaniu w USA spowodowały zawieszenie działalności grupy w 1981 r. Zespół reaktywował się dopiero w 1987 roku z inicjatywy Jacka i z pewnymi zmianami w składzie. Dwa lata później ukazała się ich pierwsza od 9 lat płyta. Od tamtej pory Skaldowie regularnie nagrywają i koncertują, wydawane są też dotychczas nieznane nagrania z lat 60. i 70.

Skaldowie pojawili się w takich filmach, jak „Mocne uderzenie” Jerzego Passendorfera i „Kulig” Stanisława Kokesza, w obu śpiewali swoje utwory. Ponadto Andrzej Zieliński napisał muzykę do filmu „Jak to się robi” Andrzeja Kondratiuka.

Rozmowę  z muzykami poprowadzi Włodzimierz Izban – tenor, reżyser, założyciel i pierwszy dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia przy ul. Kopernika 1 w Radomiu.
Bilety: 15 zł normalny, 7 zł ulgowy (emeryci/renciści)

Liczba miejsc ograniczona.
Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60.

ZOBACZ FOTORELACJĘ ZE SPOTKANIA...