Paweł Susid - Mówię wam, tak wygląda wasze życie

Wernisaż: 18.10.19, godz.18.00
Wystawa czynna do 26.01.2020 roku

Na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy z różnych okresów twórczości artysty. Najstarsze pochodzą z lat 80., kiedy to ukształtowała się idea jego sztuki, konsekwentnie kontynuowana do dziś. Paweł Susid najczęściej maluje małoformatowe obrazy-komunikaty o plakatowej, pozornie niedbałej formie, których cechą charakterystyczną są odbite na szablonie słowa lub zdania, komentujące w lapidarny, ironiczny i wieloznaczny sposób otaczającą rzeczywistość.
 

Poruszana przez Susida tematyka jest niezwykle różnorodna: od kwestii politycznych, religijnych i społecznych przez zagadnienia związane ze sztuką aż po błahostki codzienności.

Zastanawiając się, jak nazwać wystawę, w której chciałbym pomieścić kilka wątków z różnych okresów swojej pracy, postanowiłem sięgnąć po tytuł obrazu na papierze z początków lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. A to dlatego, że dobrze oddaje cel, jaki mi przyświeca do dnia dzisiejszego. Mianowicie jest to rejestracja otaczających mnie zjawisk i interesujących mnie spraw. Na tamtym obrazie przedstawiłem najważniejsze, jak wówczas sądziłem, etapy życia człowieka. Były to więc: „urodzenie się, szkoła, ślub, praca, emerytura i śmierć”.

Otóż po zastanowieniu się, doszedłem do wniosku, że wciąż maluję o życiu, dopełniając tylko kolejne jego elementy składowe. Mam więc od tamtego czasu obrazy o: polityce, seksie, religii, wojnach, kobietach w różnych ich ujęciach, sporcie, filmie i teatrze, rewolucjach i ideologiach, stosunkach międzynarodowych, muzyce, propagandzie i wielu innych sprawach. To efekt nieustannej obserwacji codziennego życia w wielu jego przejawach. Jestem zadowolony z przyjętego na początku swojej pracy malarskiej celu, którym było rejestrowanie otaczającego mnie świata i poddawanie się różnorodności tematów. Nie chciałem, jak to bywało powszechne w czasach mojego dojrzewania zawodowego, zostać malarzem jednego tylko gatunku: aktów, pejzaży, scen rodzajowych czy konkretnego rodzaju deformacji lub abstrakcji. Raczej pozwalałem sobie wraz ze zmieniającymi się upodobaniami znajdować formę dla moich obrazów, poczynając od uproszczonej figuracji
aż po miękką geometrię.

Najchętniej jednak malowałem rzeczy już uprzednio namalowane. Stąd wzięły się: flagi, mapy polityczne, różne symbole istniejące we współczesnej przestrzeni, a także bardzo uproszczone przedstawienia potrzebnych mi do obrazów przedmiotów. Ostatnio dość dużo czasu poświęcam malowaniu transparentów oraz roboczo nazwanych „alfabetów barwnych”. Na obrazach z tego ostatniego cyklu umieszczam zdania, które przychodzą mi do głowy, a odnoszą się do spraw codziennych. Kilka razy dodałem kolorów do cudzych, zasłyszanych zdań, uznając, że mogę się pod nimi podpisać. Tematy, które występują na moich obrazach wynikają z docierających do mnie bodźców. Niekiedy zwracam się do żony z prośbą: „wyłącz te reżimowe bądź opozycyjne środki masowego przekazu, gdyż inaczej, na swoich obrazach nigdy nie uwolnię się od tematyki religijnej”, której z racji swoich poglądów nie poświęcam wiele czasu. Mogę więc śmiało powiedzieć, że jako malarz jestem ofiarą otaczającego mnie zgiełku.

Paweł Susid

Paweł Susid
Urodził się w Warszawie w 1952 roku. W 1978 roku ukończył wydział malarstwa w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych dyplomem w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Wkrótce po ukończeniu studiów rozpoczął  na swoich obrazach rejestrowanie, komentowanie, a niekiedy kontestowanie, otaczającej go rzeczywistości. Niezwiązany na stałe z żadną galerią ani państwową, ani komercyjną, w miarę potrzeby wybiera niektóre z nich do prezentacji swoich prac.

Do ważniejszych zalicza wystawy w Galerii Garmer w Goeteborgu (1986, 1989),  Galerii Ruogu Tang w Berlinie (1995), Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie (1999, 2006), Studiu Bayer w Warszawie (2001), Galerii Zewnętrznej AMS (1999), w galeriach: Biała (2003, 2009), Raster (2007), Ego (2003, 2008). Brał udział w ponad stu innych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Ostatnio prezentował prace na wystawach w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Warszawie i Szczecinie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOCAK w Krakowie.

Prace jego znajdują się w liczących się kolekcjach muzealnych i prywatnych w Polsce i za granicą. Otrzymał stypendia twórcze Ministra Kultury i Sztuki w (1990, 2001, 2006). Dwukrotnie nominowany do „Paszportów Polityki” (2002, 2006). W 1990 roku otrzymał nagrodę za promocję polskiej sztuki współczesnej. W 2011 został laureatem nagrody im. Jana Cybisa. Oprócz pracy twórczej, w latach 1984–1992 prowadził Galerię Młodych. Był sekretarzem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (1992–1994). Wielokrotnie zapraszany do jury konkursów artystycznych. Przez wszystkie te lata trudnił się różną działalnością pedagogiczną.

W 2009 roku rozpoczął pracę w Wydziale Sztuki Mediów w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie od roku 2017 prowadzi Pracownię Koncepcji Obrazu. Mieszka i pracuje w Warszawie.

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WERNISAŻU...
ZOBACZ DOKUMENTACJĘ WYSTAWY...