Zimowy Przegląd Filmowy Koksownik

Fotograficzne wspomnienia z poprzednich edycji

14 lat temu w grudniu 2007 roku projekcją filmu Strajk w reż. Volkera Schlöndorffa, rozpoczął się I Zimowy Przegląd Filmowy Koksownik. Seanse odbywały się na wolnym powietrzu – pod namiotem. Niecodzienną atmosferę tworzyły śnieg, mróz a także płonące koksowniki i… gorąca herbata serwowana zmarzniętym widzom.

Koksownik to symbol nierozerwalnie związany z wprowadzeniem stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku. Nieprzypadkowo właśnie w okolicach tej daty, zgodnie z pomysłem dyrektora Zbigniewa Belowskiego, organizujemy przegląd kina społecznie zaangażowanego. Na program składają się różne formy wypowiedzi filmowych, od klasycznych fabuł, poprzez filmy dokumentalne i animacje, aż po formy eksperymentalne. Każdej dotychczasowej edycji towarzyszył plakat zaprojektowany przez zaproszonych do współpracy artystów (m.in. Krzysztofa Mańczyńskiego, Grzegorza Rogalę, Piotra Lutyńskiego).

Na przestrzeni 14 lat projekcje odbywały się w różnych miejscach: wynajętych salach kinowych, tymczasowej siedzibie przy ul. Domagalskiego, wreszcie – od 2015 roku w naszej nowoczesnej sali kinowej. Przeglądowi towarzyszyły wystawy (Tu było kino), koncerty (Marka Bilińskiego, Wojciecha Waglewskiego), spotkania i dyskusje z twórcami (Janem Nowickim przed filmem Niepochowany w reż. Márty Mészáros czy Marcinem Dorocińskim przed filmem Boisko Bezdomnych w reż. Kasi Adamik) oraz krytykami (Krzysztofem Teodorem Teoplitzem, Magdą Sandecką).

Najważniejsze jednak były filmy. Wśród ponad setki tytułów znalazły się obrazy o tematyce społecznej, niejednokrotnie trudne w odbiorze, kontrowersyjne, poruszające prawa człowieka, ukazujące wpływ polityki na losy społeczeństw i jednostki ludzkiej w dobie zachodzących zmian i sytuacji we współczesnym świecie.

W tym roku miała się odbyć 14 edycja Zimowego Przeglądu Filmowego Koksownik. Repertuar był ustalony a tematem przewodnim miało być ,,Prawo, Sprawiedliwość, Wolność”. Jednak z oczywistych względów nie zaprosimy Państwa do wspólnego przeżywania filmów na dużym ekranie w naszej sali kinowej. Mamy nadzieję, że to niedługo nastąpi. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia zdjęć Marcina Kucewicza z poprzednich edycji przeglądu i zachęcamy do wspomnień. Do zobaczenia w kinie!

DOKUMENTACJA FOTOGRAFICZNA Z POPRZEDNICH EDYCJI - ZOBACZ...