Wystawa artNOBLE 2018

Wernisaż: 31.01.2020 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 27.02.2020 roku

Konkurs artNoble dla najlepszego dyplomu z publicznych uczelni artystycznych organizowany jest przez Fundację Kultury i Sztuki artHOLDING od 2012 roku. Jest ona  twórcą i organizatorem Edukacyjnego Festiwalu Sztuki artNoble, w ramach, którego wręczana jest statuetka 1 - Art jako jedna z nagród w konkursie. Wydarzenie to tworzone jest  w partnerstwie z kuratorami z publicznych uczelni artystycznych w kategorii Plastyka.
 

Konkurs artNoble dla najlepszego dyplomu z publicznych uczelni artystycznych organizowany jest przez Fundację Kultury i Sztuki artHOLDING od 2012 roku. Jest ona  twórcą i organizatorem Edukacyjnego Festiwalu Sztuki artNoble, w ramach, którego wręczana jest statuetka 1 - Art jako jedna z nagród w konkursie. Wydarzenie to tworzone jest  w partnerstwie z kuratorami z publicznych uczelni artystycznych w kategorii Plastyka. Z każdej Uczelni nominowana jest trójka najlepszych absolwentów, a finalnie Jury składające się z 50 jurorów wybiera najlepsze trzy – dyplom główny i dwa wyróżnienia. W trakcie Festiwalu odbywa się Gala artNoble, debaty rektorskie, profesorskie, eksperckie oraz warsztaty i spotkania tematyczne. Konkurs wyodrębnił się w oddzielny festiwal z Interdyscyplinarnego Festiwalu Sztuk. Nagroda w konkursie artNoble wręczana jest w postindustrialnych przestrzeniach Bielnika w mieście Żyrardowie, pomiędzy Łodzią, a Warszawą. Pomysłodawcą konkursu jest prof. nadzw. dr hab. Artur Krajewski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, przewodniczącym kuratorów jest prof. nadzw. dr hab. Jan Tutaj z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a koordynatorem Marta Ewa Olbryś z ramienia Fundacji.

Laureatem konkursu artNoble 2018 został, Mateusz Kokot, urodzony 27.01.1992 w Tarnowskich Górach. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach w 2018 roku. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Andrzeja Tobisa. Obecnie uczestnik II roku studiów doktoranckich na macierzystej uczelni. Najważniejsze nagrody: nagroda rektora ASP Kraków, Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej (2015); II miejsce na Digital Art Attack Festival (2016); finalista 16 edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii (2017); stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017); nagroda BPSC, sponsora młodej sztuki, za najlepszy dyplom na kierunku: malarstwo (2018); finalista konkursu Transgrafia; laureat Interdyscyplinarnego konkursu na najlepszy dyplom na kierunkach artystycznych artNoble 2018; finalista Triennale Rysunku Wrocław 2019 Weltschmerz.

„Djur”
Seria obiektów DJUR sprawia, że obcowanie ze śmiercią jest tak wygodne i przyjemne. Sylikonowe odlewy wnętrzności zwierzęcych są ucieleśnieniem przestrzeni, która należała do żywego organizmu. Wystawa pokazuje życie w sposób, który jest dobry dla rodziny i planety.
Z pomocą zdecydowanych wzorów i śmiałych barw można stworzyć pełną ekspresji przestrzeń. Eklektyczna mieszanka różnych stylów i historii sprawia, że odbiorca czuje się jak u siebie.

Wyróżnienie w konkursie artNoble 2018 otrzymała Paulina Żmuda, urodzona w 1993 roku w Tarnowie. Absolwentka Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych, organizowanych zarówno w kraju jak i za granicą m.in. Triennale Grafiki Polskiej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Dyplom zrealizowała w Pracowni Litografii pod kierownictwem Piotra Panasiewicza. Zajmuje się grafiką, fotografią, rysunkiem, malarstwem. Dwukrotna finalistka konkursu Artystyczna Podróż Hestii, w 2017 r.

„Tobiasz” i „Sklepy”

Fotogafie „Sklepy”
Duchologia uchwycona w kadry aparatu. (...) Ulice, domy, prasa, książki, reklamy w mieście, osiedla, ludzie – wszystko to zaczęło wyglądać jak wszędzie indziej. W tym czasie, od 1988 do 1993 roku - jak można odnieść wrażenie - Polska pływała w jakiejś kosmicznej prazupie (...)

Litografie „Tobiasz”

We współczesnej kulturze panuje obsesja na punkcie idealnego ciała, z którą wszyscy musimy się, w mniejszym lub większym stopniu, zmagać. W swoich poszukiwaniach artystka zwraca się ku starożytnym archetypom, które zdają się być odpowiedzią na pytanie gdzie jest męskość.

Trzecią wyróżnioną osobą w konkursie artNoble 2018 przez Jury została Magdalena Sadłowska. Mieszka i pracuje w Gdańsku.  Absolwentka Wydziału Malarstwa w pracowni prof. Jarosława Baucia na ASP w Gdańsku (2018 r.). Realizuje swoje prace z wykorzystaniem różnych mediów: malarstwo, rysunek, obiekt i instalacja. Pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Architektury i  Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Od 2016 r. Rezydentka w Kolonii Artystów – Dolne Miasto w Gdańsku. Otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2017/2018r. Brała udział w licznych wystawach i przeglądach sztuki m.in. wystawa indywidualna ,,Ćwiczka - ćwicząca'' Kolonia Artystów – Dolne Miasto w Gdańsku, Galeria Duży Pokój
w Warszawie; ,,ŚLAD'' Fabryka Sztuki w Łodzi; Triennale Rysunku, BWA Wrocław; Gdańskie Biennale Sztuki, Gdańska Galeria Miejska; nagroda Dziekana Wydziału Malarstwa w ogólnopolskim Konkursie Malarstwa im. W. Fangora w Gdańsku (2018); wyróżnienie w przeglądzie artNoble 2018, Żyrardów; Młode Wilki 18, Galeria TRAFO w Szczecinie.

„Kimono”

Artystka pokazuje cykl obrazów reprezentujący ideę  wszechobecnego konsumpcjonizmu. Sięga po wykroje ubrań, które są pewnego rodzaju standaryzacją, uniformizacją naszego image'u. Ubierając się nie dokonujemy okrycia naszego ciała, ale transformacji naszego wizerunku. Jednak sięgając po zuniformizowane przebranie, stajemy się jednymi z wielu. Akt wyboru w żaden sposób nas nie indywidualizuje.

www.artnoble.pl

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WERNISAŻU...