Jerzy Czuraj - Obrazy z różnych domów. Epilog

Otwarcie wystawy: 25 października 2019, g. 18
.00
Wystawa czynna do 13 grudnia 2019

Kurator: Mariusz Jończy

Niemal dziesięć lat temu zmarł jeden z najbardziej rozpoznawalnych i oryginalnych artystów regionu radomskiego – Jerzy Czuraj. Urodzony w Krakowie, wychowanek krakowskiej i warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, malarz, muzyk, animator, przez lata związany z Suskowolą koło Pionek, Pionkami i Radomiem, przyjaciel „Elektrowni”.
 

Kilka miesięcy po jego odejściu, grupa bliskich mu osób zainicjowała cykl wystaw: „Obrazy z różnych domów”, których celem było zaprezentowanie jego twórczości w miejscach, które zapisały się wyjątkowo w jego życiu.


Ekspozycje w Galerii Promocyjnej Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie, Galerii „Interior” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, w domu artysty w Suskowoli, Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu oraz w Galerii „Test” w Warszawie, przypomniały dorobek Czuraja. Jego osoba i twórczość raz jeszcze zebrały w przestrzeni sztuki wiernych przyjaciół, ale przede wszystkim obrazy i rzeźby rozproszone wśród ich licznych właścicieli. Kluczowym celem całego przedsięwzięcia była próba dotarcia do szerokiej grupy posiadaczy prac Czuraja, ich inwentaryzacja i zebranie w jednym miejscu. Każda z prezentacji miała inny układ i zawartość, ich warunki określała powierzchnia danej galerii i chęć szczególnego potraktowania obrazów i właścicieli z konkretnych miejsc.

Ufając założeniu Jerzego, który traktował swoje dzieła jako specyficzne „byty”, organizowaliśmy możliwość ich ze sobą spotkania, dla wielu była to pierwsza, wyjątkowa okazja. Kilkukrotnie spotkaniom towarzyszyła muzyka, dla Czuraja była integralną częścią organizowanych wystaw i wernisaży. Wystawom towarzyszyło wydawnictwo o tym samym tytule, zainteresowanie i aktualizacja jego zawartości, skutkowały wydrukowaniem drugiego, poszerzonego egzemplarza. Szczególne miejsce w tych konfrontacjach zajmował film biograficzny poświęcony Czurajowi: „Twardość przestrzeni”, autorstwa Marcina Kossowskiego.

„Epilog”, po niemal dziesięciu latach od rozpoczęcia projektu, podsumowuje jego wątki. Wystawa wybranych obrazów i rzeźb, film, premierowa ekspozycja kilkudziesięciu nigdy niepublikowanych rysunków i prac na papierze z kolekcji córki Julii, wizualizacja wystawy w Suskowoli Darka Cybulskiego, koncert polsko-francuskiego multiinstrumentalisty Krzysztofa Majchrzaka na tle projekcji stworzonej na bazie obrazów Jerzego, stworzą specyficzną multimedialną przestrzeń. Przestrzeń obrazów i dźwięków, w której odnajdziemy atmosferę domu otwartego, przez wiele lat prowadzonego przez Jerzego Czuraja.

Domu w Suskowoli już nie ma. Rozebrany przez zespół fachowców, pod kierownictwem przyjaciela artysty, zrekonstruowany został na Mazurach, jego właścicielami są: córka chrzestna Maria Sadowska, córka Julia i brat Paweł. Tak, jak kiedyś służył sztuce w Suskowoli, teraz spełni swoją rolę w nowym miejscu. Być może kiedyś zawitają tam „Obrazy z różnych domów”.

Jerzy Czuraj urodził się 31.01.1952 r. w Krakowie. Studia na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem prof. Włodzimierza Buczka i w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. Krystyny Łady-Studnickiej. Dyplom z wyróżnieniem w 1975 r. Twórczość w zakresie malarstwa, rzeźby, teatru autorskiego, muzyk jazzowy. W latach 1979-1981 współpracował z Galerią Sztuki Współczesnej  przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. W latach 1978-1980 pełnił funkcję przewodniczącego warszawskiego i krajowego Koła Młodych przy ZPAP. Od 1982 r. mieszkał w Suskowoli koło Pionek. Zmarł w Pionkach 03.11.2009 r.

Program wernisażu:

• wystawa wybranych obrazów i rzeźb Jerzego Czuraja

• Krzysztof Majchrzak. Kosmiczna podróż w 432 Hz. Koncert polsko - francuskiego gitarzysty basowego i multiinstrumentalisty (Tie Break, Street Blues, Labirynt, Gembalski/Zduniak/Majchrzak, Z’Ebra Trio, Majrzchak/Gilbert, Exagere-Moi-Ensamble, Les Last X, Grand Duc, Mohican, Majchrzak Projekt, Y.M.G.). Wizualna oprawa koncertu: Jean-Pierre Boënnec.

Najnowszy projekt Krzysztofa Majchrzaka, europejskiego wirtuoza basu i kompozytora, przenosi nas do krainy naturalnego stroju dźwięków 432 Hz, nazywanego częstotliwością doskonałą. Artysta podczas koncertu maluje dźwiękami bogaty świat kolorów. Każdy z utworów ma inne centrum brzmieniowe, odpowiadające jednej barwie z wybranej palety. Jego muzyczny wszechświat znajduje się na styku różnych kultur muzycznych, od muzyki współczesnej, poprzez muzykę eksperymentalną, etniczną, harmolodic, rock progresywny do open fusion.

Ideą przewodnią improwizacji i kompozycji Krzysztofa Majchrzaka jest jego własny, niekonwencjonalny system muzyczny, który stworzył w oparciu o „Thresure of scales” Nicolasa Slonimsky’ego, oraz rozwinięciu koncepcji harmolodycznej Ornette Coleman’a. Artysta nazwał swój system „Harmo-beat”, ponieważ harmonia, melodia i rytm mają funkcję egalitarną. Majchrzak praktykuje wszystkie rodzaje improwizacji, szczególnie improwizację „nie-idiomatyczną”.

W utworach stosuje techniki sonorystyczne, polegające na takim kształtowaniu muzycznego przebiegu, aby nadrzędną rolę pełniły jakości brzmieniowe. Podczas spektaklu Krzysztof Majchrzak gra jednocześnie na basie elektrycznym, basie bezprogowym i gitarze elektrycznej z wykorzystaniem loopów i programacji sonorystycznych. Formuła koncertu jest poszerzona o wizualizacje i wszelkiego rodzaju performance. Autorem wizualizacji jest Jean-Pierre Boënnec.

Krzysztof Majchrzak – improwizator i multiinstrumentalista. Współtwórca formacji Trio Labirynt oraz Tie Break. Współpracował z zespołami Sunset, New Jazz Band, Street Blues, Symphonic Sound Orchestra Jarosława Śmietany. Od roku 1988 mieszka i tworzy we Francji.

• Marcin Kossowski. Twardość przestrzeni (2009), film biograficzny poświęcony osobie i twórczości Jerzego Czuraja

• Dariusz Cybulski. Suskowola w maju. Komputerowa rekonstrukcja wystawy Jerzego Czuraja w domu artysty (maj 2010)

• Wystawa niepublikowanych rysunków i prac na papierze Jerzego Czuraja
z kolekcji Julii Czuraj

Patronat honorowy nad wystawą
objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WERNISAŻU...
ZOBACZ DOKUMENTACJĘ WYSTAWY...