Zapraszamy nauczycieli i opiekunów grup szkolnych do odkrywania sztuki współczesnej w ramach warsztatów edukacyjnych w Elektrowni. Celem naszej działalności jest wprowadzenie dzieci w przestrzeń współczesnej kultury.

Proponowane zajęcia wspierają rozwój zdolności manualnych i wrażliwości estetycznej wśród uczestników. Spotkania rozpoczynamy od spacerów po wystawach, na których edukatorzy prowadzą dialog z dziećmi. Swobodna rozmowa pozwala na oswojenie przestrzeni instytucji kultury oraz stanowi podstawę działań warsztatowych. Nie unikamy trudnych pytań, opowiadamy o sztuce współczesnej prostym, zrozumiałym dla każdego językiem. Zdobyte w trakcie zwiedzania informacje wykorzystujemy podczas plastycznych zabaw w pracowni edukacyjnej. Eksperymentujemy z kolorami, kształtami i dźwiękami. Jesteśmy otwarci na propozycje współpracy ze strony placówek oświatowych. Dostosowujemy metody działań do indywidualnych potrzeb naszych grup. Zachęcamy do wizyty w Elektrowni!

 
OFERTA ZAJĘĆ DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KLASY 7-8

 

ABSTRAKCJA

Współczesne wnętrza, architektura oraz cały cyfrowy świat zaprojektowane zostały według prostych i czytelnych zasad. Wypracowanie ich zajęło naszej kulturze tysiące lat. Po epokach przepychu, nadmiaru i skomplikowania form przyszedł czas na powściągliwość, racjonalizm i wiarę w matematyczną precyzję. Pojawiła się abstrakcja. Podczas spotkania przyjrzymy się jednemu z najważniejszych zjawisk współczesnej kultury. Stworzymy kompozycje nawiązujące do twórczości między innymi Kazimierza Malewicza i Pieta Mondriana.

CZŁOWIEK 
Jaki koń jest każdy widzi, ale czy na pewno?
Sztuka XX wieku miała niezliczoną ilość pomysłów, na to jak pokazać człowieka. Spróbujemy prześledzić najciekawsze z nich, a następnie stworzymy zdeformowane przez krzywe zwierciadła autoportrety. Nie każdy może być Picassem, ale każdy może malować jak Picasso!
 
PERFORMANCE

Czasy, w których tworzenie sztuki oznaczało malowanie obrazów dawno przeminęły. Dziś bycie artystą jest zadaniem znacznie trudniejszym. Nie wystarczy sięgnąć po pudełko z farbami. Zamiast nich na palecie mogą znaleźć się ludzkie emocje i doświadczenia. Im bardziej prawdziwe, nie udawane, tym lepiej. Na spotkaniu przyjrzymy się najsłynniejszym performerom, czyli artystom, którzy niczym aktorzy w teatrze występują przed publicznością, ale zamiast zachwytów, zostawiają widza galerii sztuki współczesnej w głębokim szoku.