Sztuka Na Ekranie

15 IX - AIDA (retransmisja z Metropolitan Opera)

Zapraszamy na retransmisję The Metropolitan Opera najsłynniejszej opery Giuseppe Verdiego „Aida” Opera w 4 aktach Retransmisja przedstawienia zarejestrowanego 15 grudnia 2012 roku.
Monumentalna opera Giuseppe Verdiego opowiadająca tragiczną historię miłości z czasów faraonów nie mogła liczyć na piękniejszą oprawę niż ta przygotowana w Met przez Sonję Frisell. Zgodnie z XIX-wieczną tradycją spektakl dosłownie ocieka złotem i skrzy się kolorami bogatych dekoracji. Całość zrealizowana jest z rozmachem godnym faraonów, zwłaszcza scena słynnego marsza tryumfalnego. Na scenie pojawiają się nawet żywe konie. Na premierze „Aidy” Verdi został wywołany 32-krotnie do ukłonów. Do dziś opera ta zaliczana jest do nieśmiertelnych „hitów” teatru muzycznego. Miłosny trójkąt, który tworzą niewolnica Aida, wódz egipski Radames i zakochana w nim księżniczka Amneris, wielkie sceny zbiorowe i wspomniany monumentalizm, gwarantują wyjątkowe przeżycia. Nie inaczej jest w spektaklu The Metropolitan Opera, gdzie w główne role wcielają się gwiazdy światowego formatu: Roberto Alagna jako Radames i Olga Borodina w roli Amneris.
Czas trwania: 155 minut

22 IX – NENUFARY MONETA. CUDA Z WODY I ŚWIATŁA

Arcydzieła Claude’a Moneta z Muzeum Orangerie, Muzeum Marmottan, Muzeum Orsay i Giverny. Dokument opowiada o pochodzeniu i powstaniu ogromnego dzieła sztuki, które zerwało z wszelkimi konwencjami. Jest to opowieść o obsesji artysty na punkcie światła i wody, z której malarz nie mógł się wyrwać, więc przekształcił ją w swój własny rodzaj magii. To także opowieść o radykalnych ideach, które zrewolucjonizowały sztukę współczesną: wyraźnym zamiarem Moneta było przeniesienie na płótno „pierwszego, czystego wrażenia” form i przedmiotów, jakie pojawiają się w oku, które nigdy wcześniej ich nie widziało. Film jest wyjątkowym, ekskluzywnym spojrzeniem na arcydzieła znajdujące się w Muzeum Orangerie, Muzeum Marmottan, Muzeum Orsay i Giverny, gdzie mieszkał i tworzył Monet, po raz pierwszy ukazane na dużym ekranie, aby zapewnić niepowtarzalne wrażenia widzom obcującym z pięknem jego „Nenufarów”.

29 IX – CYGANERIA (retransmisja z Metropolitan Opera)

Opera w czterech obrazach (1896). Libretto: Giuseppe Giacosa i Luigi Illica na podstawie powieści Henriego Murgera pod tytułem „Sceny z życia cyganerii”.
Kultowa inscenizacja „Cyganerii” Giacoma Pucciniego w reżyserii Franca Zeffirellego Uboga hafciarka poznaje równie niemajętnego poetę. Wybucha między nimi płomienne uczucie. Miłość ta musi strawić i unieszczęśliwić bohaterów, bo hafciarka dodatkowo chora jest na suchoty… Romantyczna historia odmalowująca mityczne życie biednej, ale radosnej paryskiej cyganerii, zamieszkującej poddasza kamienic Montmartre’u i okolic, stała się pod piórem Giacoma Pucciniego najprawdziwszym wyciskaczem łez. Beztroska zabawa przymierających czasem głodem przyjaciół z poddasza: poety, malarza, muzyka i filozofa, przeplata się z tragicznymi momentami, gdy mowa o śmierci, upodleniu i beznadziei, które towarzyszą ubogim ludziom niemal na każdym kroku. W głównych rolach pary zakochanych Mimì i Rodolfa występują Sonya Yoncheva i Michael Fabiano, którzy w ubiegłym sezonie transmisji wcielali się w parę nieszczęśliwych kochanków w „La traviacie” Verdiego.
Premiera niniejszej inscenizacji The Metropolitan Opera: 14 grudnia 1981 roku. Spektakl zarejestrowano podczas transmisji na żywo 5 kwietnia 2014 roku. Przedstawienie w języku oryginału (włoskim) z napisami w językach polskim i angielskim. Czas trwania 190 minut.

20 X – TINTORETTO – WENECKI BUNTOWNIK
24 XI – LEONARDO – DZIEŁA
15 XII – PRADO – KOLEKCJA CUDÓW