Na musicalovo

„Na musicalovo” to warsztaty artystyczno-multimedialne dla młodzieży i starszych mieszkańców regionu radomskiego, których efektem będzie zrealizowanie filmu fabularnego o gatunku muzycznym. Tytuł projektu jest współczesnym nawiązaniem do powiedzenia „Na swojską nutę”, ponieważ punktem wyjścia do realizacji filmu będą podania, pieśni i muzyka radomszczyzny zapisana w dziełach Oskara Kolberga.

Jednym z głównych celów projektu jest uświadomienie uczestnikom projektu kulturowego bogactwa regionu, a w szczególności tradycji związanych z ludowym tańcem jakim jest oberek i dlaczego rejon radomski nazywany jest „stolicą oberka”.Nazwa projektu zapisana jest w formie współczesnej, właśnie w takim duchu będą prowadzone warsztaty, a efekt finalny, czyli film ma być adaptacją starych historii w dzisiejszych czasach. Opowieść fabularna będzie osadzona w obecnych realiach środowiska młodzieżowego, teksty piosenek uwspółcześnione o język młodzieżowy, muzyka zaaranżowana na aktualne style, a taniec będzie mieszanką klasyki z freestyle'owymi układami.

Mając na uwadze scenariusz historii osadzonej w realnym środowisku, w którym naturalnie żyją także osoby dorosłe, zajęcia będą również otwarte dla takich osób. Dopóki nie będzie ostatecznie znany tekst scenariusza każdy przedstawiciel społeczności, który ma chęć udziału w projekcie zostanie do niego zaproszony.

Warsztaty oraz realizacja filmu będą koordynowane przez specjalistów z poszczególnych dziedzin: tańca, śpiewu i muzyki.

Ponadto będą prowadzone równolegle warsztaty z realizacji filmowej: reżyseria filmowa, scenariusz, praca za kamerą, montaż filmowy. Patronem projektu i zarazem głównym konsultantem będzie zawodowy reżyser młodego pokolenia, który w swoim portfolio ma minimum jeden pełnometrażowy film.

Wsparcie w realizacji zdjęć zapewnią specjaliści, z którymi będą współpracować i uczyć się pracy na planie filmowym uczestnicy projektu. Wszyscy zainteresowani uczestnictwem w projekcie podczas pierwszego spotkania zostaną podzieleni na sekcje wg własnych preferencji: muzyczno-taneczną oraz realizacji multimedialnej (scenariusz, reżyseria, realizacja zdjęć). Wszystkie sekcje będą pracować zgodnie z wytyczonym harmonogramem pracy zaraz po napisaniu scenariusza, przez grupę realizacji multimedialnej.  

Projekt zakończy się uroczystym pokazem premierowym w sali  kina studyjnego MCSW Elektrownia.  Będzie to głośne wydarzenie. Film wejdzie również do programu projekcji, tak żeby mieszkańcy miasta Radomia mogli go zobaczyć. W kolejnym terminie film zostanie wyświetlony w lokalnej telewizji i udostępniony w internecie.

Liczba miejsc ograniczona! Udział bezpłatny. 

NABÓR UCZESTNIKÓW PROJEKTU ZOSTAŁ ZAKOŃCZONY 30 KWIETNIA 2021.Projekt finansowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. 
Organizator: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.


Do pobrania:

Regulamin warsztatów: Kliknij, aby pobrać...
Fanpage projektu pod adresem: www.facebook.com/namusicalovo

 

Przedstawiamy grono ekspertów, którzy wraz z uczestnikami projektu będą dbać o ostateczny kształt filmu:

Hubert Patynowski – reżyser i scenarzysta. Wieloletni uczestnik Plenerów Film Spring Open prowadzonych przez Sławomira Idziaka. Autor profesjonalnych teledysków i reklam, za które otrzymał nominacje i wyróżnienia w prestiżowych konkursach w Polsce m.in. II nagroda za spot dla „Legalnej Kultury” podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Za fabularny film krótkometrażowy pt. „Nie zmieniaj tematu” otrzymał ważne nagrody w tym Główną Nagrodę za Debiut na Festiwalu „Młodzi i film” oraz Grand Prix Filmu Krótkometrażowego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Opiekun artystyczny warsztatów młodzieżowych w ramach „Azjatyckiego Festiwalu 5-ciu smaków” w Warszawie.

Patryk Walczak – akordeonista, kompozytor, aranżer. Jest absolwentem Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Katowicach im. Karola Szymanowskiego. W 2015 r. otrzymał Nagrodę Kulturalną Miasta Radomia za działalność artystyczną zespołu Frument. Stworzył Patatajtryk Orkiestra, który wykonuje jego muzykę. Gra z zespołami Dobroto i Nowy Stwór Mazowiecki, Viklinova Został laureatem II nagrody na VIII Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w Słupsku, w roku 2014. Jest pomysłodawcą i koordynatorem Festiwalu Folkobranie w Kozienicach. Był kierownikiem muzycznym przedsięwzięć: „RASA. Pieśni antracytu” w ramach Festiwalu Industriada 2016 w Katowicach, „JarmaRock” w Gdańsku w 2016-2018 r. Ponadto współpracował m.in. z Operą na Zamku w Szczecinie, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, Teatrem Narodowym w Warszawie. Od 2014 r jest nauczycielem Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach i Pionkach.

Sylwia Żołądkiewicz – instruktor, choreograf i pedagog tańca. Trenerka (hip-hop, afro-house, kuduro) i instruktorka tańca, ciesząca się sukcesami podopiecznych (podium na turniejach tańca – formacje i solo). Promotorka kuduro i afro-house w Radomiu. Szkoliła się pod okiem twórców i legend stylów takich jak Hip Hop dance oraz House dance. Poznawała kulturę tańca ulicznego od korzeni. Zdobyła pierwsze miejsce na zawodach „Afrobattle 2017” w Lizbonie, w kategorii „AfroHouse & Kuduro 2 vs 2”, z Beatą Bąk oraz w konkursie „HardAss Contest”, organizowanym przez „KuduroMania Festival” w 2014 r. (w 2015 r. zajęła w nim trzecie miejsce). Od roku 2006 prowadzi zajęcia z młodzieżą m.in. w Klubie „IGREK”, MOK „Amfiteatr”, „Resursa Obywatelska” jako choreografka.

Iwona Skwarek – wokalistka, nauczyciel. Laureatka Międzynarodowego Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Brała udział w niemieckich produkcjach musicalowych, współpracowała z formacjami jazzowymi Simple Accoustic Quartet , Szkill Trio, Kossacz Band i Jarosław Barów Band, Rolland Jazz Quartet, Leliva Jazz Band oraz kabaretem Koń Polski. Udziałem tej wokalistki jest kilka projektów muzycznych, ostatnie to płyty „Późne dziecko” z zespołem Qviat Rycerstwa i „Zapach deszczu” Marcina Lenca. Jest założycielką i dyrygentką chóru „Gospel Radom”. Wieloletni nauczyciel przygotowania wokalnego i śpiewu w Młodzieżowym Domu Kultury w Radomiu oraz MOK „Amfiteatr” w Radomiu. Jej wychowankowie zdobywają nagrody w ogólnopolskich prestiżowych konkursach i festiwalach.

Tomasz Pyrak – operator filmowy, montażysta, twórca niezależnych filmów fabularnych spotów i reklam. Wieloletni opiekun grup warsztatowych podczas ogólnopolskich warsztatów takich jak: „Przystanek PaT”, „Ogólnopolskie  Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO”, „Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Krótkometrażowych CINEMAFORUM”, „Letnia Akademia im. Piotra Łazarkiewicza w Jarocinie.” Współpracował na planach filmów: „Juliusz”, „Ja i mój tata.” , „Mocna kawa nie jest taka zła.” „Wyręczony zaręczony.”
Wojciech Krzemiński - producent, realizator nagrań studyjnych, miksów i aranżacji. Współwłaściciel wytwórni MC Records. Ma na swoim koncie współpracę z kilkudziesięcioma artystami sceny hip-hop i rap z całej Polski,  z którymi stworzył kilkadziesiąt albumów. Od samego początku aktywnie wspiera lokalnych artystów muzycznych oraz pomaga im się rozwijać.

Marcin Marek – tekściarz, raper, muzyk. Związany z radomskimi formacjami: „TakaNaturaBuntu”, „Rapto łapto”, „Hanz von Roman”. Ma na koncie również solowe nagrania. Napisał ponad 50 autorskich utworów. Jest również freestylerem, zwyciężył turniej „Bitwa o Radom” w 2019 r. Od października 2020 r. prowadzi warsztaty raperskie w MOK „Amfiteatr” Radom.

Krzysztof Ziembicki – operator, montażysta, realizator dźwięku. Od 2007 r. montażysta reklam i reportaży informacyjnych w lokalnej telewizji. Od 2009 r. własna działalność w zakresie realizacyjno-filmowym. W latach 2013–2014 współpraca z telewizją TVR - realizacja reportaży filmowych. W latach 2016–2019 pracował w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu jako specjalista ds. filmu i multimediów. Obecnie jest specjalistą ds. edukacji medialnej oraz głównym inżynierem i technologiem Pracowni Nowych Mediów w MOK Amfiteatr w Radomiu, a także instruktorem zajęć z zakresu realizacji telewizyjnej i radiowej.

Michał Grosiak – animator kultury filmowej. W latach 2010–2012 organizator produkcji i obsługi studenckich planów filmowych oraz zajęć w Warszawskiej Szkole Filmowej. Kierownik planów i produkcji filmów niezależnych. Od 2009 r. odpowiada za organizację planów filmowych w ramach warsztatów podczas Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO w Radomiu. Od 2011 r. instruktor zajęć filmowych (DK „Śródmieście” w Warszawie 2011–2012, Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach 2013–2019) Od 2019 r. koordynator zajęć i projektów w Pracowni Nowych Mediów przy MOK „Amfiteatr” w Radomiu.