Festiwal Filmowy Wiosna Filmów

W ramach DKF zapraszamy na Przegląd Wiosna Filmów 2019.
W programie 7 przedpremierowych filmów zróżnicowanych gatunkowo, nagradzanych na najważniejszych  światowych festiwalach szczegóły na naszej stronie internetowej oraz www.wiosnafilmow.pl Projekcje w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

Początek seansów godz. 20.00.
Karnety w cenie 27 zł na trzy dowolnie wybrane filmy,
pojedyncze bilety 12 zł w przedsprzedaży od 17 VI 2019.


Program:
21 VI pt. - Synonimy

PRZEDPREMIERA
Francja/Izrael/Niemcy, 2019, 123 min
Tytuł oryginalny: Synonymes
Reż. Nadav Lapid

Zdobywca Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu oraz Nagrody FIPRESCI na tegorocznym MFF w Berlinie. Młody Izraelczyk, Yoav, przyjeżdża do Paryża. Po traumatycznych przejściach związanych ze służbą wojskową ma nadzieję zacząć nowe życie. Pragnie odciąć się od swojego kraju i trudnej przeszłości, nawet na poziomie językowym. Niestety, zna jedynie podstawy francuskiego, więc żeby ułatwić sobie komunikację oraz naukę, zaczyna wyszukiwanie synonimów do słów z języka hebrajskiego.

22 VI sob. - Tajemnica Henriego Picka

PRZEDPREMIERA
Francja/Belgia, 2019, 100 min
Tytuł oryginalny: Le mystère Henri Pick
Reż. Rémi Bezançon

Ekranizacja popularnej powieści Davida Foenkinosa wydanej w 2016 roku. Intryga filmu skupiona jest wokół maszynopisu, który przypadkiem zostaje odnaleziony w bibliotece na prowincji. Jako jego autor podpisany jest, nieżyjący już, Henri Pick, prosty człowiek kojarzony przez rodzinę i znajomych raczej z prowadzeniem pizzerii w małym miasteczku na wybrzeżu Bretanii, niż z literacką twórczością. Wydana książka okazuje się prawdziwym bestsellerem, co wzbudza podejrzenia u szanowanego krytyka Jeana-Michaela Rouche’a. Mężczyzna publicznie podważa autorstwo powieści, przez co traci żonę i pracę. Rozpoczyna więc prywatne śledztwo, by rozwiązać tajemnicę enigmatycznego Henriego Picka.

23 VI nd. - Pamiątki Claire Darling

PRZEDPREMIERA
Francja, 2018, 94 min
Tytuł oryginalny: Le dernier vide-grenier de Claire Darling
Reż. Julie Bertuccelli

Nowy film Julie Bertuccelli, cenionej reżyserki i byłej asystentki Krzysztofa Kieślowskiego, pokazywany był m.in. na festiwalach w Göteborgu, Chicago, Genewie, Belgradzie, Hong-kongu i Morelii. Historia zaczerpnięta z kart bestsellerowej powieści Lyndy Rutledge rozpoczyna się pierwszego dnia lata i zarazem ostatniego dnia życia Claire Darling (w tej roli Catherine Deneuve). A przynajmniej tak się ekscentrycznej matronie wydaje... Claire wystawia więc cały swój dobytek na trawniku przed domem i zaczyna wielką wyprzedaż, a każdy obiekt odzwierciedla jej tragiczne i ekstrawaganckie życie.

24 VI pn. - Trafikant

PRZEDPREMIERA
Austria/Niemcy, 2018, 117 min
Tytuł oryginalny: Der Trafikant
Reż. Nikolaus Leytner

Film nominowany w czterech kategoriach do Austriackich Nagród Filmowych 2019. Wiedeń, rok 1937. 17-letni Franz przyucza się do pracy w trafice - małym sklepie oferującym gazety, czasopisma i wyroby tytoniowe. Dowiaduje się tutaj sporo nie tylko o swoim fachu, lecz także o życiu i miłości. W razie wątpliwości o rady pyta eksperta, który jest stałym klientem sklepu, 82-letniego Zygmunta Freuda. Ostatecznie jednak okazuje się, że kobiety są dla poważanego Freuda taką samą zagadką, jak dla młodego Franza. Jednocześnie ważą się losy właściciela trafiki – wśród jego klientów są Żydzi, co w Austrii budzącego się nazizmu nie jest bezpiecznym posunięciem...

25 VI wt. - Yuli

PRZEDPREMIERA
Hiszpania, 2018, 110 min
Tytuł oryginalny: Yuli
Reż. Icíar Bollaín

Film nagrodzony za najlepszy scenariusz na zeszłorocznym MFF w San Sebastián oraz nominowany do pięciu „hiszpańskich Oscarów” – nagród Goya. Ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty, słynnego kubańskiego baletmistrza, z samym artystą w roli głównej. Jako dziecko Yuli (przydomek tancerza nadany mu przez ojca) nie wykazuje szczególnego zainteresowania ani edukacją, ani tańcem. Dyscyplina to coś od czego ucieka na rzecz emocjonujących przygód rozgrywających się na ulicach Hawany. Ojciec chłopca nie daje jednak za wygraną. Jest przekonany, że jego syn ma ogromny talent, więc zmusza go do udziału w zajęciach tanecznych. Powoli ta przykra powinność zamienia się w największą pasję Yulego i otwiera przez nim drzwi do najlepszych zespołów baletowych świata.

26 VI śr. – PETRA
PRZEDPREMIERA
Hiszpania/Francja/Dania, 2018, 107 min
Tytuł oryginalny: Petra
Reż. Jaime Rosales

Zdobywca nagród dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera na zeszłorocznym Festiwalu Kina Iberoamerykańskiego CineCeará w Fortalezie. Tytułowa bohaterka, Petra, nigdy nie poznała swego ojca, a jego tożsamość była przed nią ukrywana. Dopiero po śmierci matki dziewczyna postanawia uzupełnić tę lukę w swojej historii i wyrusza na poszukiwania. Gdy trafia do pracowni sławnego artysty, musi zmierzyć się nie tylko z potencjalną prawdą, lecz także ze skomplikowanymi relacjami rodzinnymi, które zastaje w jego domu. Im dłużej tam przebywa, tym bardziej sytuacja zaczyna przypominać typową grecką tragedię…

27 VI czw. - Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy
do historii jako barbarzyńcy
PRZEDPREMIERA
Rumunia/Niemcy/Bułgaria/Francja/Czechy, 2018, 140 min
Tytuł oryginalny: Îmi este indiferent daca în istorie vom intra ca barbarii
Reż. Radu Jude

Zwycięzca MFF w Karlowych Warach i w Mińsku. Tytuł nawiązuje do słów marszałka Iona Antonescu, który swoją przemową w 1941 roku rozpoczął czystki etniczne na froncie wschodnim. Główna bohaterka, Mariana, to młoda reżyserka teatralna, która w swoim nowym projekcie stara się zrekonstruować zdobycie Odessy przez rumuńską armię. Okazuje się jednak, że jej ciekawość i pragnienie przepracowania dawnych wydarzeń nie będą mile widziane – i to nie tylko przez władzę, lecz nawet przez środowisko artystyczne.